Latawiec treningowy - czy warto?

Latawiec treningowy - czy warto?

Latawiec treningowy - czy warto?

Skoro trafiłeś na ten wpis, zapewne właśnie rozpoczynasz swoją przygodę z latawcami pociągowymi. Niezależnie od tego, czy na celowniku masz kitesurfing, snowkiting czy landkiting, pierwsze co musisz opanować, to teoria okna wiatrowego oraz nauka sterowania latawcem.

O ile teorię okna wiatrowego można pojąć na podstawie poradników, instrukcji czy filmów w Internecie, o tyle żaden, nawet najlepszy poradnik, nie nauczy Cię sterowania latawcem. Niezbędna do tego jest pamięć mięśniowa, którą wyrobisz sobie wyłącznie poprzez trening w praktyce.

Nauka sterowania latawcem treningowym

Może Ci się wydawać, że pilotowanie latawca to nic trudnego. I faktycznie! Do dyspozycji są dwie, trzy lub cztery linki. Pociągniesz za lewą linkę, a latawiec skręci w lewo, pociągniesz za prawą linkę - latawiec skręci w prawo. Tyle teorii. Praktyka jest jednak taka, że gdy osoba dobrze obeznana z teorią, ale niedoświadczona w pilotażu weźmie do rąk latawiec, ten wielokrotnie spada lub co gorsza rozpędzony uderza z dużą siłą o ziemię.

Dzieje się tak ponieważ latawce nie lubią bezruchu. Nawet przy mocniejszym wietrze, cały czas trzeba latawiec kontrolować i przemieszczać od jednej do drugiej krawędzi okna wiatrowego. Latawiec zatrzymany w bezruchu robi się kapryśny, przez co dla osoby początkującej staje się nieprzewidywalny. Właśnie dlatego na początek przygody potrzebujesz latawca o niezbyt dużym ciągu, zwrotnego, łatwego w pilotażu i przede wszystkim bardzo odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Wszystkie te cechy spełnia komorowy latawiec treningowy.

Dobry latawiec treningowy jest bardzo wytrzymały. Zanim opanujesz sztukę sterowania, uderzenia w ziemię będą Ci się zdarzać wielokrotnie. Start latawca, chaotyczne skręcanie w lewo, w prawo i prosto w ziemię. Do tego dojdzie ciąganie po trawie lub piachu, żeby latawiec zrestartować. Treningówka takie traktowanie cierpliwie zniesie, zwykle bez większych uszkodzeń. Dużo trudniej jest uszkodzić latawiec treningowy niż dużego kite'a.

Prędkość z jaką przemieszcza się treningówka idealnie ćwiczy koordynację ręka-oko. Latawce treningowe wymagają od użytkownika ciągłego manewrowania i przemieszczania ich po oknie wiatrowym. Dzięki temu bardzo szybko opanujesz precyzyjne sterowanie i będziesz swobodnie planować kolejne ruchy. Jest to bardzo istotne, ponieważ przy większym latawcu musisz w każdym momencie dokładnie wiedzieć, co zamierzasz zrobić i w jaki sposób tego dokonasz.

Nauka stref okna wiatrowego z latawcem treningowym

Podstawowym zadaniem latawca treningowego jest nauczenie Cię stref mocy okna wiatrowego. Mimo, że taki latawiec nie generuje dużej mocy, wyraźnie będziesz w stanie wyczuć, w którym miejscu i w którym momencie latawiec nabiera mocy, a w którym ją wytraca. Okno wiatrowe i jego strefy to wspólny mianownik wszystkich latawców sterowanych. Na podstawie tego, jak latawiec zachowuje się w powietrzu, dobieramy sposób sterowania nim. Jeśli czujemy, że skrzydło prowadzone blisko krawędzi okna wiatrowego ma sporą moc - nie będziemy wlatywać do powerzone, gdzie z pewnością mocy dostanie jeszcze dużo więcej. Jeśli zawieje słabiej, a latawiec w okolicach krawędzi okna wiatrowego lata niechętnie, nauczysz się prowadzić latawiec kręcąc ósemki niżej, bliżej powerzone'a.

Zaczynając od razu od dużego latawca, może być tak, że przypadkowo wprowadzisz latawiec w powerzone, latawiec wygeneruje bardzo dużą siłę i zwyczajnie Cię poturbuje. To prowadzi nie tylko do kontuzji, ale potrafi też zniechęcić do tego sportu i tworzyć bariery psychologiczne. Treningówka wybaczy Ci dużo więcej błędów, a kary za ich popełnienie będą znacznie łagodniejsze.

Latawiec treningowy - zabawa i rekreacja dla całej rodziny

Latawce treningowe to nie tylko nauka i szkolenie. To także doskonały pomysł na wspólną zabawę podczas pikniku czy rodzinnego wypadu nad morze. Jeśli sam pokochałeś latawce, podziel się swoją pasją z bliskimi! Latawce treningowe nie wymagają specjalistycznego szkolenia, wystarczy zapoznać się z instrukcją i z rozwagą podejść do warunków wiatrowych oraz wyboru miejsca do latania. Jeśli Twoim latawcem mają latać dzieci, musisz przyłożyć dużo uwagi do wyboru rozmiaru latawca. Pamiętaj, że kluczowym czynnikiem który wpływa na odczuwalną moc latawca jest nie tylko jego rozmiar, ale też waga użytkownika oraz siła wiatru. Jeśli nie jesteś pewien - poproś nas o radę.

Latawce treningowe w skrócie

Latawce treningowe, lub jak kto woli treningówki albo trenażery, charakteryzują się kilkoma istotnymi cechami:

 • są niewielkich rozmiarów, najczęściej do 3 m²
 • są wytrzymałe i odporne na uderzenia
 • mają stabilne, łatwe w prowadzeniu profile aerodynamiczne o niskim Aspect Ratio
 • generują stosunkowo mało mocy w powerzone
 • są szybkie i zwrotne, natychmiast reagują na polecenia
 • są niedrogie w porównaniu do poważnego sprzętu kite
 • mają szeroki zakres wiatrowy i łatwo wstają nawet w słabym wietrze

Latawce treningowe - rekomendowani producenci

Szukając latawca treningowego, postaw na sprawdzonych producentów. Nie wybieraj taniej chińszczyzny z marketu, bo tylko się zrazisz. Rekomendowani przez nas producenci, sprzedający dobrej klasy latawce treningowe, to:

 • Peter Lynn Kiteboarding - Najwyższa liga. Nieco droższe od pozostałych wymienionych niżej, jednak pod względem jakości wykonania i właściwości lotnych nie mają sobie równych.
 • HQ4 Kites - Niemiecki brand z bardzo ciekawą ofertą latawców treningowych wysokiej jakości.
 • Cross Kites - Holenderska marka dobrej jakości i świetnie latających latawców treningowych. Bestseller w kategorii cena / jakość.
 • Wolkensturmer - Niemiecki producent nieśmiertelnej serii Paraflex. Paraflexy uszyte są z nieco grubszego, ale bardzo odpornego materiału. Znane są ze swojej niesamowicie długiej żywotności. Z racji pancernej konstrukcji są często wybierane przez szkółki kitesurfingowe.
 • Elliot - Kolejny sprawdzony niemiecki producent.