Ocena warunków wiatrowych

Ocena warunków wiatrowych

Ocena warunków wiatrowych

Wiatr jest najważniejszym elementem kitesurfingu, landkitingu czy snowkitingu. Dla osób uprawiających sporty latawcowe, bardzo ważna jest umiejętność prawidłowej oceny siły wiatru. Jest to szczególnie istotne, ponieważ to właśnie od tej umiejętności zależy nie tylko prawidłowy dobór rozmiaru latawca, ale także (a raczej przede wszystkim) bezpieczeństwo Twoje i osób dookoła Ciebie.

Tabela oceny siły wiatru

Bft m/s km/h mph węzły wiatr obserwacja na lądzie obserwacja na wodzie warunki na kite
0 0,0 – 0,3 0 0 – 1,2 0 – 1 cisza Cisza, dym unosi się pionowo Woda gładka jak szkło Za mało, aby latawiec oderwał się od ziemi.
1 0,3 – 1,6 1 – 5 1,2 – 4,6 1 – 4 lekki wietrzyk Wiatr zmienia kierunek dymu Widoczne falowanie wody Bardzo trudne warunki na kite. Na ląd sugerujemy duże latawce single skin. Za mało na wodę.
2 1,6 – 3,4 6 – 11 4,6 – 8,1 4 – 7 lekka bryza Wyczuwalny na gołej skórze, liście szeleszczą Małe falki, grzbiety o szklistym wyglądzie Trudne warunki kite. Duże latawce. Na lądzie single skin i komorowe, na wodę zamkniętokomorowe.
3 3,4 – 5,5 12 – 19 8,1 – 12,7 7 – 11 słaby wiatr Małe flagi powiewają Większe falki, przełamania fal zaczynają być widoczne Idealne warunki wiatrowe dla osób początkujących na ląd, na wodę duże zamkniętokomorowe.
4 5,5 – 8,0 20 – 28 12,7 – 18,4 11 – 16 umiarkowany wiatr Gałęzie pourszają się, wiatr unosi pył Małe fale, przełamania fal się pienią Idealne warunki wiatrowe na landkite, na wodzie zaczyna się pływanie na dużych latawcach LEI.
5 8,0 – 10,8 29 – 38 18,4 – 25,3 16 – 22 odświeżający wiatr Małe drzewa poruszają się Średniej wielkości fale, ok. 1,2m Dobre dla mniejszych latawców na lądzie, idealne warunki do kitesurfingu.
6 10,8 – 13,9 39 – 49 25,3 – 32,2 22 – 28 silny wiatr Średnie drzewa poruszają się Spore fale, z pianą na grzbietach Dobre warunki dla mniejszych latawców na wodzie, landkiting tylko dla ekspertów
7 13,9 – 17,2 50 – 61 32,2 – 39,1 28 – 34 blisko wichury Wszystkie drzewa w ruchu Grzbiety fal zaczynają układać się w pasma Warunki tylko dla ekspertów, i to na małych latawcach.
8 17,2 – 20,8 62 – 74 39,1 – 47,2 34 – 41 wichura Małe gałęzie odrywają się od drzew, samochody są spychane podczas jazdy Duże fale z przełamującymi się grzbietami, smugi piany Niebezpieczny wiatr! Najmniejsze rozmiary na wodę, na lądzie zostają tylko szaleńcy.
9 20,8 – 24,5 75 – 88 47,2 – 55,2 41 – 48 silna wichura Niebezpieczne warunki dla pieszych oraz aut Wysokie fale (6-7 m) - sztorm NIE LATAJ!!! Przy tym wietrze nawet bez kite'a można odlecieć.

W jakich jednostkach określamy prędkość wiatru

  • Dobrze wiemy, że mnoga ilość różnych jednostek (węzły, m/s, km/h, mph, skala Beauforta) służących do przedstawienia jednej i tej samej wartości, czyli prędkości wiatru, wprowadza osobom początkującym dużo zamętu, warto jednak dowiedzieć się nieco o poszczególnych jednostkach:
  • skala Beauforta [Bft] - skala używana przez żeglarzy i marynarzy. Przez to, że ma tylko 12 stopni, jest bardzo nieprecyzyjna, przez co w sportach latawcowych nie jest zbyt często używana. Jeden stopień w skali Beauforta oznacza przedział wartości wiatru od - do, na przykład 6 Bft oznacza od 22 do 28 węzłów - a w przypadku kitesurfingu na 28 węzłów weźmiemy do komfortowego latania znacznie mniejszy latawiec niż na 22 węzły.
  • km/h - kilometry na godzinę, podstawowa jednostka, znana praktycznie wszystkim. Określanie prędkości wiatru w tej jednostce nie przyjęło się w świecie kite - prawdopodobnie dlatego, że jednostka ta z kolei jest nieco zbyt precyzyjna precyzyjna, a ze względu na zmienność wiatru, ciężko określić jego prędkość z dokładnością do 1 km/h.
  • m/s - metry na sekundę to na całym świecie podstawowa jednostka stosowana do określania prędkości wiatru. Jej popularność wiąże się z faktem, iż daje ona dość precyzyjny obraz mocy wiatru, ale nie aż tak jak km/h czy mph. Przykładowo 4 m/s to ok 14 km/h, natomiast już 5 m/s to ok 18 km/h.
  • węzły [knt] - bardzo często używana jednostka w środowisku kite. Jest bardziej precyzyjna od m/s ale mniej precyzyjna niż km/h. Popularność tej jednostki wywodzi się z żeglarstwa, gdzie właśnie w węzłach obliczana jest prędkość z jaką porusza się jednostka pływająca. 1 węzeł odpowiada 1 mili morskiej na godzinę (nm/h). Węzły stosowane są jako jednostka pomocnicza do bardziej precyzyjnego określania prędkości wiatru.
  • mph - mile na godzinę. Jednostka często używana m.in. w Wielkiej Brytanii czy USA. W Polsce bardzo mało popularna.

Przybliżone przeliczanie jednostek siły wiatru

Przybliżone przeliczanie jednostek w głowie jest bardzo łatwe:

5 m/s to mniej więcej 10 knt (2 razy więcej), a także jest to około 20 km/h (kolejne 2 razy więcej).

Pamiętaj, że jest to mało dokładne przeliczenie, jednak będąc na spocie i rozmawiając z kimś, kto operuje w "tych drugich" jednostkach - dzięki temu przybliżeniu łatwiej będzie Ci przeliczyć je na te, których używasz Ty, bez sięgania po kalkulator.

 

Kalkulator wiatru

Poniżej przedstawiamy precyzyjny kalkulator wiatru.

 węzły
 Beaufort
 m/s
 km/h
 mph

   

© www.wetteronline.de

Siła wiatru w podstawie vs siła wiatru w szkwałach

Wiatr nigdy nie wieje cały czas z tą samą mocą. Nawet nad morzem jego prędkość potrafi być zmienna. Dlatego najczęściej operujemy określeniami siła wiatru w podstawie oraz siła wiatru w szkwałach - na przykład stwierdzenie "wieje 15-17 węzłów, kopy do 25" oznacza, że w podstawie mamy 15-17 węzłów, i taki wiatr jest przez większość czasu, ale przychodzą porywy wiatru do 25 węzłów, dlatego lepiej nie porywać się z motyką na słońce i nie startować zbyt dużego kite'a.

Może też wydarzyć się sytuacja odwrotna i możesz usłyszeć stwierdzenie "Wieje 18-20 knotów, ale są dziury po 10-12" - to oznacza, że przez większość czasu wieje 18-20 węzłów, ale są momenty gdy wiatr słabnie na kilkadziesiąt sekund lub czasem kilka minut. Na takie warunki warto wystartować kite'a ciut większego, a dziury wiatrowe czasem trzeba po prostu przeczekać.

Idealną sytuacją jest, gdy usłyszysz hasło suszarka - stwierdzenie "suszarka" albo "wieje jak z suszarki" oznacza, że wiatr jest bardzo stabilny, bez kopów ani dziur - są to najlepsze warunki do latania i generują zwykle epickie sesje kite i równie epickie wspomnienia.