Sezon Snowkite 2018/2019 coraz bliżej

Sezon Snowkite 2018/2019 coraz bliżej

SNOWKITING - Uwolnij się od wyciągów!

- Co to jest snowkiting, jakie możliwości daje wykorzystanie latawca?

Snowkiting to sport, w którym łączymy narty lub snowboard z latawcem. Latawiec napędza nas jak żagiel, pozwalając przemieszczać się po otwartej przestrzeni. Można jeździć po płaskim a także wyciągać się z pomocą latawca pod górkę. Osoby zaawansowane mogą wykorzystać latawiec również do tego, aby oderwać się od ziemi na kilka sekund i wyskoczyć w powietrze, wykonując różne podniebne ewolucje. Snowkiting to stosunkowo młody sport, który z roku na rok staje się coraz bardziej popularny i rozpoznawalny w Polsce, Europie i na Świecie.

- To musi być niebezpieczne?

Nieprawda. W przeciwieństwie do kitesurfingu, nie potrzebujemy bardzo dużo mocy. Na wodzie latawiec musi mieć power, żeby utrzymać nas na powierzchni w ślizgu. Tutaj nie ma takiej potrzeby, śnieg sam nas utrzymuje i wystarczy znacznie mniejsze skrzydło, aby poruszać się na nartach lub snowboardzie. Dużych latawców używamy dopiero wtedy, gdy chcemy zwiększyć dawkę adrenaliny i jeździć na prawdę szybko albo skakać.

- Czy trzeba wcześniej już umieć jeździć na nartach lub desce?

Nie. Jednak na pewno osobie, która to umie będzie łatwiej zacząć, niż komuś kto nigdy nie miał sprzętu na nogach. Także łatwiej jest komuś, kto miał do czynienia ze sportami powiązanymi z wiatrem, jak żeglarstwo, paralotniarstwo, windsurfing czy oczywiście kitesurfing. Nie trzeba też mieć nie wiadomo jakiej sprawności fizycznej czy kondycji - uczyliśmy już ludzi w różnym zakresie wiekowym i sprawnościowym. Nieważne, czy masz lat 10 czy 60, czy ważysz 50kg czy 130 - ten sport jest dla każdego.

- Ile trwa nauka?

Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Są ludzie, którzy po godzinie albo dwóch potrafią już halsować, czyli jeździć w lewo i w prawo oraz ostrzyć pod wiatr - czyli wrócić w miejsce startu. To jednak nie jest standardem - zazwyczaj potrzeba na to około 2-3 wypadów po kilka godzin. To jednak i tak mniej, niż nauka kitesurfingu - tam jest znacznie więcej elementów do opanowania na raz. Jeśli ktoś chce uczyć się latania na wodzie, warto zacząć od snowkite'a - ten sport jest łatwiejszy i pozwoli nabrać wprawy w operowaniu latawcem.

- Gdzie można uprawiać snowkiting?

Wystarczy trochę otwartej przestrzeni. Na początek najlepiej w miarę płaskiej. Zaśnieżone trawiaste lotnisko aeroklubu albo łąka, a gdy spadnie więcej śniegu - także pola uprawne. Takie tereny na dobrą sprawę znajdziemy w każdym miejscu w Polsce. Nie trzeba jechać w góry, wystarczy wyskoczyć po pracy kilka kilometrów za miasto, gdzie otwierają się przed nami bezkresne możliwości. Gdy nabierzemy już wprawy na płaskim terenie, możemy śmiało próbować latania na terenie pagórkowatym lub nawet w górach - nie limitują nas przygotowane trasy ani wyciągi.

- Czyli można powiedzieć, że latawiec to taki prywatny wyciąg?

Nie tylko wyciąg - oprócz tego latawiec to dla nas też żagiel, skocznia i lotnia w jednym. Z latawcem możemy jeździć z górki i pod górkę, z wiatrem i pod wiatr, a także w bardziej ekstremalnym wydaniu - wykorzystać go do wysokich skoków, ewolucji czy też długiego, majestatycznego zlatywania ze wzniesienia. Właśnie dlatego snowkiting nazywam sportem dla każdego - jeśli chcesz po prostu jeździć i zwiedzać krajobrazy, dobrym wyborem będzie latawiec o dużym ciągu bocznym i stosunkowo małym ciągu do góry (tzw. "winda"). Jeśli interesują Cię skoki i loty z latawcem - wybierz nieco większy latawiec o bardziej agresywnej charakterystyce i z dużą windą.

- Ile kosztuje podstawowy sprzęt?

Podstawowy sprzęt większość z nas już ma. Narty lub snowboard oraz zimowa odzież, czyli ten sam sprzęt, z którego korzystamy do zjazdów z górek - na początek w zupełności wystarczą. Do tego dokładamy latawiec i trapez (czyli uprząż, do której latawiec podpinamy) i to wszystko. Taki zestaw da się zamknąć w kwocie 1000 - 1500 PLN. Oczywiście, bardziej zaawansowany sprzęt potrafi kosztować - jednak nie trzeba wcale więcej wydawać, aby świetnie się bawić.

- 1000 do 1500 ? Przecież to mniej, niż się wydaje na przeciętny wyjazd w góry!

Tak, to prawda. Aby wyjechać na narty, koszty nie są małe - dojazd, noclegi, karnety... No i trzeba wziąć urlop. Przeciętnie stać nas (finansowo i czasowo) na tydzień, maksymalnie dwa tygodnie w górach w sezonie. Na snowkite'a możemy wyskoczyć w każdy wietrzny dzień kilka kilometrów za miasto. Wielu z nas może sobie pozwolić na zakończenie dnia pracy o 14:00 czy 15:00. Do zmroku jest jeszcze kilka godzin, które można aktywnie wykorzystać. Ten sam sprzęt możemy poza sezonem zimowym wykorzystać też do landkitingu, czyli lądowej odmiany tego sportu, lub w przypadku niektórych rodzajów latawców - także do kitesurfingu.